Co můžeme pro sebe udělat? Setkání s NLP trenérem Miroslavem Šůsem. 7. díl
Navazujeme na minulé části rozhovoru, kde jsme se dozvěděli jak a kde použít Neurolingvistické programování (NLP) k trvalému úspěchu jako cestu k osobní jedinečnosti a mluvili jsme i o příkladech, kdy bylo NLP úspěšně použito. V dnešní části rozhovoru s NLP trenérem a koučem Miroslavem Šůsem o NLP (Neurolingvistické programování) jsme si povídali o tom, co můžeme sami pro sebe doma udělat.
Nedílnou součástí našeho života by měla být i účinná relaxace. Mnoho z nás však neumí odpočívat, obnovit si osobní energii a nastavit psychickou pohodu. Jaké možnosti pro sebe doma máme?
Každý z nás hledá pro sebe to nejlepší, co mu nejvíce vyhovuje. Pro naši relaxaci můžeme provádět libovolnou činnost, která nám přináší uvolnění. Pro někoho to může být meditace a nemusíme zrovna jezdit až do hinduistického chrámu, abychom se naučili účinně meditovat. Možná i někteří z nás si na internetu našli odkazy na návody pro začátečníky a dnes už pravidelně meditaci provádějí doma.
Další možností je naučit se základy jógy a třeba provádět cvičení každé ráno a získat větší psychickou rovnováhu. Máme možnost si vybrat různé druhy jógy a cvičit ty asány, které nám nejvíce vyhovují.
Meditace i jóga využívá výhody vědomého prohloubeného dýchání. Správné dýchání nám velmi pomáhá při provádění cviků a při obnově osobní energie. Dýchání je nejjednodušší fyzické cvičení, protože jej provádíme neustále, můžeme také kdykoli začít vědomě využívat dýchání k ovlivňování fyzického i psychického stavu. Sami asi dobře znáte, že při stresu dýcháme rychle a povrchně, jestli se naučíme v těchto situacích prohloubit svůj dech, dokážeme ovládat i svůj psychický stav.
V polovině 70. let 20. století vyvinul český psychiatr a psychoterapeut Stanislav Grof společně se svou ženou Christinou metodu nazvanou „holotropní dýchání“. Tato terapeutická strategie, vzešla z předpokladu možnosti vyvolání jiných stavů vědomí pomocí intenzivního dýchání nebo naopak zadržování dechu. V nejširším slova smyslu je charakteristická pro mnoho různých přístupů, včetně různých šamanských praktik, domorodých léčitelských obřadů, určitých forem hypnózy a jiných psychoterapeutických a duchovních praktik. Experimenty s těmito různými technikami dovedli nakonec manželé Grofovi až k té, dle jejich zkušeností nejúčinnější - prohlubování a zvyšování tempa dechu, jež nazvali holotropním dýcháním. Holotropní dýchání pak můžeme využít i pro nás samotné.
V NLP se též využívá uvolněný stav a hypnóza. Hypnóza je změněný stav vědomí, který je možné terapeuticky využít. Používá se převážně pro práci se sebevědomím, strachem, úzkostí, také k vyrovnání se s traumatem, ztrátou, sexuálními poruchami nebo zneužitím, řešení závislostí, hubnutí (také např. anorexie nebo bulimie), při zvládání hněvu, deprese, stresu, poruch spánku a řešení dalších psychosomatických obtíží.
To jsou velice zajímavé informace. Využívá NLP ještě nějaké další metody, kterými se můžeme ovlivňovat?
Určitě, jak sám už víte, vše co děláte rádi a přináší vám uspokojení, můžete pro své ovládání použít. Mnoho z nás včetně mě, velice rádi tancujeme. I tanec lze využít jako terapeutickou metodu. Tanec je pro člověka podle odborníků něco zcela přirozeného.
„Vzpomeňme si na rituální tance před lovem, na oslavách sňatku, po narození dítěte, anebo při úmrtí někoho blízkého. Lidé se tak vyrovnávali s různými neuchopitelnými situacemi. Dnes patří tanec do rubriky zábava. Každý, kdo se mu jen na chvíli podvolí, však pochopí, že je to skvělá technika, jak se uvolnit i řešit věci. Dobře vedená taneční terapie obsahuje prvky z psychologie a psychoterapie," říká Johann Haberl z léčebného hotelu Larimar v rakouském Stegersbachu, který se na terapii tancem zaměřuje.
K tanci potřebujeme hudbu. Je nožné využít také hudbu k ovlivňování sama sebe?
Jistě, hudba je jedna z nejúžasnějších nástrojů k našemu ovlivňování. Muzikoterapie se používá jako jedna z terapeutických metod. Někdy je hudba velice povznášející a různé duchovní písně se snaží pozvedat lidskou bytost na vyšší duchovní úroveň. Hudba navíc inklinuje k tomu, vést jedince zpátky - k jeho pravé podstatě a původu. Je tedy očividné, že hudba představuje možnost léčby a obecně harmonizace jednotlivce. S její pomocí se může člověk postupně zbavit svých špatných návyků a chování. Například již dávno bylo zjištěno, že harmonické zvuky snižují psychické napětí, čímž oslabují lidské agresivní reakce. Třebaže hudba začala být v moderní medicíně používána k léčbě poměrně nedávno, její použití za tímto účelem se vyskytovalo již před staletími. Vědci přišli na to, že naše DNA lze naprogramovat pomocí slov a správných frekvencí. Dalo by se tedy říci, že pokud posloucháme pro nás příjemnou hudbu, dokážeme se sami nastavit do stavu, který je nám příjemný.
Také vás to zaujalo? Napadlo Vás, že máte také podobné zkušenosti a rádi byste se zeptali na možnosti NLP? Pokud ANO, napište nám Váš názor, popřípadě Vaše dotazy do naší diskuse nebo můžete napsat rovnou NLP trenérovi Miroslavu Šůsovi na email trener@nlp-trener.cz.
Těšíme se na Vaše dotazy a náměty.