"Rodiče nemohli potvrzení o bezinfekčnosti podepsat, protože by lhali," řekla na dotaz ČTK Jágrová. Podle zákona o veřejném zdraví může na zotavovací akci pořádanou mateřskou nebo základní školou jen dítě, které nejeví známky akutního onemocnění a 14 dní před odjezdem nepřišlo do styku s osobou nemocnou nebo podezřelou z nákazy.
Například na ZŠ Bílá v Dejvicích byla minulý týden alespoň jeden den nemocná více než polovina z 546 dětí. "Není jednoznačně řečeno, jestli se dítě nesmí setkat s nákazou jen v úzké rodině nebo třeba ve školní třídě," řekl ČTK ředitel školy Martin Molčík.
Jeho škola podle dokumentu, který má ČTK k dispozici, dostala oficiální nařízení, že se musí zdržet pořádání hromadných akcí. Podle Molčíka přišlo rozhodnutí až jako reakce na jeho dotaz, jak má škola před odjezdem na školu v přírodě postupovat.
Škola proto akci zrušila, teď jí ale hrozí storno poplatky. "Poslal jsem oficiální stížnost na Pražské vodovody a kanalizace," uvedl ředitel. Podle něj není jasné, jestli škola za zrušené zájezdy získá nějaké odškodnění.
Firma už dříve deklarovala, že odškodní obyvatele, kteří museli vyhledat lékaře, a firmy, které dostatečně prokážou ušlý zisk. Žádostí od obyvatel už dostala přes dva tisíce.
Bez pitné vody bylo přibližně 32.000 obyvatel Prahy 6 od neděle 24. května do čtvrtka 28. května. Kontaminaci způsobila zřejmě odpadní voda, která pronikla do vodovodního řadu poškozeným slepým ramenem z roku 1925, které nebylo zaneseno v mapách. Zjištění pražských hygieniků také ukázalo, že špatně bylo i lidem, kteří závadnou vodu nepili. Může za to zřejmě vir, který byl ve vodě nalezen spolu s bakteriemi. Člověk, který vodu vypil, pak mohl nevědomky nákazu předat jinému například kýchnutím.
Městská část kvůli kontaminaci podala trestní oznámení na neznámého pachatele, podezřelý má být z obecného ohrožení z nedbalosti.
zdroj: ČTK