Při zařizování svého domova dnes mnozí lidé volí jako smysluplné pojítko inspiraci jedním stylem bydlení, často vycházejícím z konkrétní země nebo kultury – od venkovského inspirovaného francouzskou Provence, přes zdobný Versace styl typický pro domy ruských oligarchů, až po interiér v severském duchu, který je jedním z nejvyhledávanějších stylů vůbec. Severští designéři totiž objevili minimalismus, jejž přeměnili v lidem přístupný, užitečný a v celém světě žádaný trend. Lehkost, jednoduchost, důraz na vynikající řemeslné zpracování, tvar, detail a funkčnost se projevuje jak v architektuře, technologiích, nábytku a designu věcí každodenní potřeby, tak i v módním průmyslu.
Severské klima je po většinu roku nevlídnou, temnou a chladnou zimou, pak ale po tři měsíce krásným a okouzlujícím létem. A právě z nádherné přírody a z představy teplého a útulného domova designéři a architekti čerpají inspiraci a přenášejí ji do svých výrobků i do architektury. „Seveřané si potrpí na kontakt s okolní krajinou, domy jsou proto stavěny s maximálním ohledem na životní prostředí a často tak, aby s přírodou co nejlépe splynuly. Fasády bývají ve světlých barvách za použití přírodních materiálů. V Česku je možné se s tímto stylem setkat například díky naší developerské společnosti YIT Stavo, která typicky severské bydlení v sepětí s přírodou, zajímavým designem, využitím přírodních materiálů a nadstandardními službami pro klienty přináší. Finské pojetí barevně obložených fasád s užitím cihlových pásů a dřevěných obkladů reprezentuje například bytový dům KOTI Hájek, při jehož návrhu jsme se inspirovali naším projektem Konepaja ve Finsku. Využili jsme i další typický severský prvek – zasklené balkóny, které mohou obyvatelé využívat jako obytné zimní zahrady,“ vysvětluje Zuzana Martínková, manažerka rozvoje marketingu a prodeje pro region střední a východní Evropy skupiny YIT. Společnost klade také velký důraz na šetrnost k životnímu prostředí a na energeticky úsporné bydlení, například i s využitím technologie solárních panelů, které v dlouhodobém horizontu šetří peněženky svých obyvatel. Projekty se vyznačují výraznou úsporností a nízkoenergetickým parametry.
Design je nedílnou součástí originálního životního stylu severských zemí. „Vždyť Dánsko, Finsko, Norsko a Švédsko vytvořily více ikon designu, než kterákoliv jiná oblast světa. Ostatně kdo by neznal například vázu Savoy finského designéra Alvara Aalta, která je jedním z nejznámějších skleněných objektů na světě,“ vzpomíná na ikonický výrobek Miloš Vilner, jednatel společnosti Designor, která v Česku produkty předních severských výrobců nábytku a interiérových doplňků prodává. „Nebo systém BeoLink, který umožňuje kompletně rozvést zvuk i obraz z jedné místnosti do celého domu či bytu. A BeoSound 9000 od Davida Lewise, který vlastní každý správný starý mládenec, jistě také není třeba představovat,“ doplňuje Vladimír Dzurenda, zástupce dánské značky Bang & Olufsen na českém trhu.
Není překvapením, že tradičním materiálem v severském interiéru je dřevo. Nejběžnější je nábytek vyrobený ze světlých druhů, jakými je například jasan či buk. To je do jisté míry dáno i potřebou světla, kterého se v zimních měsících nedostává, a lidé proto podvědomě tmavé tóny v interiéru nevyhledávají. Seveřané milují bílou barvu, takže většina interiérů je vymalována na bílo. V některých případech i dřevěný nábytek (pokud nezůstává v přírodním tónu) nejčastěji natírají právě bílou barvou. Místnosti však nesmí působit sterilně, o to se starají nejen doplňky, ale i příjemné textilie a tapety s výraznými vzory, barevné květiny a abstraktní obrazy.
„Moderní bytový design se ubírá směrem, který preferuje ucelené pojetí interiéru. Celkový vzhled, včetně ladění jednotlivých místností současného bytu nebo domu, se snaží přidržovat jasné linie. Jednotícím prvkem může být podlahová krytina, barva či vzor, které se opakují v celém interiéru,“ vysvětluje Miloš Vilner z Designoru. „Jak takový interiér zařízený v severském duchu může reálně vypadat si mohou zájemci prohlédnout třeba v projektu KOTI Troja. Nechybí v něm originální tapety, vkusné doplňky ve výrazných barvách, jemné odstíny textilií ani dřevěný nábytek,“ poukazuje na zdařilou ukázku finského interiéru Zuzana Martínková z YIT.
Další inspiraci představuje vzorový byt v projektu Tarjanne Dúbravka v Bratislavě, kde společnost YIT použila světlé podlahy, na stěnách typické tapety a solitéry finského designového nábytku. I koupelna vychází z finských standardních bytů a zahrnuje dřevěný obklad niky a kombinaci šedých a bílých dlaždiček, které jsou ve Finsku preferovány.
Oblíbenými barevnými kombinacemi je bílá s modrou nebo bílá s odstíny hnědé. Nezbytnými jsou také vhodně zvolené doplňky. Polštářky, plédy, svíčky, vázy, zkrátka vše, co podpoří útulnost prostoru. Evergreenem, populárním i u nás, je například květovaný dekor Unikko. „Snad v každé finské domácnosti je k nalezení alespoň jeden artefakt zdobený těmito výraznými červeno-oranžovými květy z dílny firmy Marimekko. Značka se zrodila v roce 1951 a je v zemi skutečným fenoménem. Ženy a dívky se po ulicích procházejí ve stejných tričkách Marimekko, třímají v ruce stejnou tašku Marimekko a vůbec je nenapadne, že je na tom třeba něco divného,“ popisuje roztomilou finskou posedlost Miloš Vilner z Designoru.
To, co ale nakonec dělá severský styl skutečně jedinečným, je schopnost designérů dát praktickým výrobkům elegantní podobu, která si získá oblibu i mezi těmi, pro něž je nejdůležitějším kritériem právě estetika. Je mu blízká filozofie věcí s mnohostranným využitím v každodenním životě, kterých se není třeba zbavovat, protože je nahradí nové a modernější. Výrobky totiž mají nadčasový design, neztrácejí styl a perfektně fungují dlouhá léta. Stejná základní filozofie platí i v oblasti nábytku, kde je důraz na uživatelské pohodlí maximálně vyzdvihnut. Jednoduché tvary nábytku, ne nutně minimalistické, ale zároveň bez zbytečných ozdob, zaručují lehkost a funkčnost. Typická je také kvalita, která nahrává nadčasovému vzhledu. Některý nábytek je tak skutečně téměř nesmrtelný. Jedny z nejkopírovanějších nábytkářských ikon vůbec jsou křesla The Egg dánského designéra Arneho Jacobsena a Ball Chair, které v roce 1963 navrhl Fin Eero Aarnio.
Příkladem soudobého severského stylu, který oslovuje zákazníky v mnoha zemích celého světa je bezesporu designová elektronika dánské společnosti Bang & Olufsen, firmy s více než 85letou tradicí. Nejen audio systémy této značky patří mezi absolutní světovou špičku. A to právě díky proslulé severské preciznosti a dokonalému řemeslnému zpracování, nadčasovému designu a nejmodernějším technologiím. Nabízí skvělý výkon a dokonalý zvukový zážitek.
Hitem posledních let jsou také inteligentní domácnosti poskytující maximální uživatelský komfort. „Díky propracovanému systému je možné snadno obsluhovat a ovládat všechna automatizovaná zařízení, která se v domě či bytě nacházejí. Jediným zmáčknutím tlačítka na programovatelném dálkovém ovladači se tak například zapne televize, ztlumí světla, zatáhnou rolety a obývací pokoj se rázem promění v domácí kino. Pomocí systémů Lutron lze také nastavovat teplotu v bytě, ovládat klimatizaci a další technologie v domě. Protože jsme pochopili interakci mezi lidmi a technikou, kterou doma používají, nemusejí se uživatelé přizpůsobovat technice, ale technika se přizpůsobuje jim,“ vysvětluje Vladimír Dzurenda z Bang & Olufsen.
Seveřané si potrpí nejen na dokonalost věcí, jimiž se obklopují. Velkou péči věnují také zdravému životnímu stylu a péči o svou tělesnou schránku. „Nedílnou součástí zdravého způsobu života ve Finsku je sauna. Ta je nejen symbolem a neodmyslitelným prvkem národní kultury, ale i běžným zařízením bytu či domu. Nachází se dokonce i v budově parlamentu v Helsinkách. Ve Finsku je zhruba 1,8 milionu saun na 5,3 milionu lidí a průměrný Fin se saunuje 2 – 3x týdně. Sauna bývá součástí koupelny, a to i v mnohapodlažních domech. Nemůže proto chybět ani v českých projektech YIT Stavo, kde je ve vybraných bytech ve standardním vybavení,“ doplňuje Zuzana Martínková z YIT.
S péčí o tělesnou schránku se pojí i péče o vzhled. Severský design se neprojevuje jen v designu nábytku, výrobků každodenní potřeby, moderní elektroniky a v architektuře, ale dokonce i v módním průmyslu. Severská módní škola disponuje ohromným kreativním potenciálem. „Drsnější přírodní podmínky a možná převažující introvertní temperament přinášejí do módní tvorby určitě jiné úhly pohledu. Z práce těchto značek na nás dýchá pokora, vztah k detailu, jednoduchost a přímočarost,“ popisuje typické znaky Jan Chudoba, ředitel marketingu a prodeje firmy HEEX, která pro Česko objevila produkty mladé dánské značky NÖR Denmark. A dodává: „V Česku je určitě obrovská nabídka módního oblečení. Při pozornějším srovnání s vyspělým zahraničím u nás však něco bytostně chybí: selektivní nabídka menších originálních a kvalitních kolekcí, které jsou v zahraničí vždy v limitovaném množství k dostání v nezávislých multibrandových buticích. Česko však naštěstí začíná originalitu nezávislých (nejen severských) módních tvůrců a značek objevovat.“