I když se o osteoporóze mluví jako o nemoci vyššího věku, s prevencí můžete začít kdykoliv, ideálně hned. Doporučit lze například sýry Jaroměřické mlékárny, ryze českého výrobce, který své produkty připravuje výhradně z kvalitního mléka od místních farmářů a podle tradičních receptur. Se sýry Jaroměřické mlékárny navíc víte, co jíte. Neobsahují žádné konzervanty, sladidla ani jiná nežádoucí „éčka“. Více na
www.mlekarna.cz
Prevence? Nikdy není pozdě!
Následky osteoporózy trápí převážně lidi v pozdním věku. Mohlo by se proto zdát, že mladších se tento problém netýká. To je však jeden z mnoha omylů spojených s touto chorobou. Jak potvrzuje MUDr. Hana Pospíšilová v rámci kampaně na podporu mléka a mléčných výrobků Bílé plus, základ pro dostatečnou mineralizaci kostí vytváříme již v období dospívání a ovlivnit jej můžeme kdykoliv. „Už v období růstu a dospívání je třeba věnovat pozornost dostatečné výstavbě kostí. A ve středním věku můžeme zpomalit odbourávání kosti právě prevencí, která spočívá v dostatečném příjmu vápníku, vitamínu D, bílkovin, hořčíku, zinku," uvedla odbornice z kampaně Bílé plus, projektu Agrární komory ČR, odborníků zaměřujících se na výzkum mléka a výživových poradců.
Své zdraví máte ve svých rukou
Některé rizikové faktory vzniku osteoporózy (věk, genetické dispozice) ovlivnit nemůžeme, jiné však ano. Nejdůležitější podle odborníků je pravidelný pohyb a volba správné stravy. „Výživa sehrává úlohu jak v prevenci, tak i léčbě osteoporózy. Charakter stravování je tedy z hlediska osteoporózy klíčový nejen tehdy, kdy řídnutím kostí trpíme, ale v průběhu celého života," potvrzuje PhDr. Karolína Hlavatá, Ph.D. z projektu Bílé plus.
Kolik mléka denně?
Denní potřeba vápníku se s věkem mění. „Lidský organismus potřebuje pro své běžné funkce 600-1500 mg vápníku denně. Přičemž nejnižší hranice se týká dětí a dávka 1500 mg je ideální pro dospělé,“ objasnil MUDr. Petr Tláskal, CSc., předseda Společnosti pro výživu a ústavní dietolog Fakultní nemocnice v Motole. Odborníci na výživu proto upozorňují na mléčné výrobky. „Z nich člověk získá v průměru šedesát procent denní potřeby vápníku, zhruba jedenáct procent pokryje zelenina a deset procent obiloviny. Mléčné výrobky upřednostňujeme i proto, že celková využitelnost vápníku je zde téměř třicetiprocentní, což je ve srovnání s rostlinnými zdroji vysoké číslo,“ doplnil Petr Tláskal. Dle studií Fakultní nemocnice v Motole nejvíce vápníku získáte konzumací tvrdých sýrů (840 mg na 100g), jogurtů (140 mg na 100g) a mléka (120 mg na 100g). Z nemléčných výrobků pak se svými 1200 mg na 100 g jednoznačně vítězí mák.
Kvalita a zdraví ─ s Jaroměřickou mlékárnou zaručeno
Pokud i vy chcete pro prevenci osteoporózy udělat maximum, zařaďte do své stravy potraviny bohaté na vápník. Jistotou je vsadit na osvědčené značky a mléčné výrobky z kvalitního mléka. Právě takové nabízí Jaroměřická mlékárna, která je držitelem prestižních certifikátů kvality Klasa a CEFF a její Jaroměřický archivní sýr a smetanový sýr Fénix se pyšní oceněním Regionální potravina. Pochutnat a posílit zdraví vám však pomohou i ostatní produkty Jaroměřické mlékárny – svůj jídelníček obohaťte poctivým Jaroměřickým Zámeckým 45% plátkovým sýrem či uzenou i klasickou variantu oblíbeného 45% Eidamu. Zvolit můžete i tradiční 30% Eidam ve formě bločku i plátkového sýra. Pokud byste si chtěli své dny trochu okořenit, pomůže vám Jaroměřický mix sýrů i Jaroměřický kastelán s paprikovým či pepřovým kořením.