Návrh růstu penzí se prý drží zákona, přidalo by se tak asi 35 Kč

Důchody by se v příštím roce mohly zvednout v průměru jen o pár desetikorun. Ministerstvo práce se podle informací ČTK ve svém návrhu na zvýšení penzí zřejmě bude přesně držet propočtu, který stanovuje zákon. Penzisté by si tak příští rok přilepšili průměrně jen zhruba o 35 korun. Ministr práce v demisi František Koníček před nedávnem odhadoval, že by se důchod mohl od ledna zvednout průměrně o 65 korun. Podle své mluvčí by měl návrh valorizace vládě předložit ještě v září. 

Podle zákona důchody rostou vždy od počátku roku o třetinu růstu reálných mezd a procentní část penze od letoška do roku 2015 o třetinu růstu cen. Mzdy v Česku loni reálně klesly. Spotřebitelské ceny se od loňského srpna do letošního července zvedly o 1,3 procenta. Průměrný starobní důchod na konci pololetí činil podle České správy sociálního zabezpečení 10.948 korun, průměr všech důchodů dosáhl na 10.639 korun. Výsledná valorizace by se tak podle zákona pohybovala kolem 35 korun. 
    
Podle informací ČTK se ministerstvo práce při přípravě návrhu valorizace zákonných pravidel drží. "Ani vláda, ani já jako ministr nemáme jiné možnosti, než které nám umožňuje zákon," řekl už koncem srpna Koníček. Tehdy odhadoval, že by se penze mohly od ledna zvednout o 63 až 65 korun. 
    
Mluvčí ministerstva práce dnes informace o nižší částce nekomentovala. ČTK jen řekla, že ministerstvo postupuje podle zákona a Koníček kabinetu návrh předloží ještě v září. 
    
Podle návrhu rozpočtu, který projednává Rusnokova vláda, by příští rok do penzí mělo plynout zhruba o 1,9 miliardy méně než letos. V tomto roce má ministerstvo práce na penze asi 384,17 miliardy korun, příští rok by to mělo být 382,28 miliardy korun. 
    
Výdaje na důchody přitom každoročně rostou. Proti loňsku se i přes menší valorizaci zvednou. V minulém roce bylo v rozpočtu na důchody 373 miliard, letos zhruba 384. Od ledna dostali důchodci přidáno v průměru 137 korun. Lidí, kteří penze pobírají, navíc postupně přibývá. Růst jejich počtu brzdí zvyšování důchodového věku. Noví důchodci jdou také na odpočinek s vyššími důchody než jejich předchůdci. 
    
Omezení valorizace na tři roky patřilo ke škrtům, díky nimž chtěla bývalá Nečasova vláda udržet schodek rozpočtu a zemi dál nezadlužovat. Počítala s tím, že by tak stát do roku 2015 mohl ušetřit celkem 47,7 miliardy korun. 
 
zdroj: ČTK