S výukou prvního cizího jazyka začínají čeští školáci povinně od třetí třídy, většina se učí anglicky. Druhý cizí jazyk se dosud učil jako volitelný. Nově už ale bude výuka druhého cizího jazyka povinná od osmé třídy nebo i dřív, týdně pro ni bude vyčleněno šest vyučovacích hodin.
Pouze žáci, kteří mají poruchu učení nebo zdravotní postižení, mohou být od druhého cizího jazyka osvobozeni, šestihodinovou dotaci určenou na druhý jazyk pak využijí k rozvíjení cizího jazyka, který se už učí.
Vzhledem k požadavkům, které jsou kladeny na žáky prvního stupně základní školy při mezinárodních výzkumech, bylo učivo o zlomcích a desetinných číslech přesunuto z druhého na první stupeň ZŠ, oznámilo ministerstvo také změny ve výuce matematiky. Tuto změnu doporučila i Jednota českých matematiků a fyziků, má vést ke zlepšení znalostí.
Povinně přibude do výuky také finanční gramotnost, kde se žáci učí, jak zodpovědně spravovat rodinný rozpočet a nezadlužit se. Mnoho škol už ale finanční vzdělávání zavedlo. Další změny se týkají posílení oblastí, které se už nyní ve školách vyučují.
"Větší důraz bude kladen na dopravní výchovu, ochranu člověka za běžných rizik a mimořádných událostí, obranu vlasti, korupci, sexuální a rodinnou výchovu," sdělilo ministerstvo. Novinky zdůvodňuje tím, že narůstá počet dětských úrazů na silnicích nebo že lidé nevědí, jak se chovat například při záplavách. Co se týká sexuální výchovy, žáci by se ji měli začít učit chápat v souvislosti se vztahy, zdravím a morálkou.
Změny školy zapracují do svých školních vzdělávacích programů. Ještě letos začne ministerstvo připravovat ještě rozsáhlejší změny osnov, měly by být dokončeny v roce 2016.
zdroj: ČTK