VIDA! pokusy: CD jojo
Verbatim, discman nebo program Nero? Je dost možné, že vaše malé děti už ani neví, o čem je řeč. Proto pro ně i pro pamětníky zlaté éry kompaktních disků, připravil v březnu zábavní vědecký park VIDA! nedělní dílny, které dají naději na přežití vašich starým CD.
Pokud doma najdete alespoň dvě cédéčka, můžete je snadno přetvořit v nevšední jojo.
Jednou jsi dole, jednou nahoře
A v čem tedy tkví princip joja? Není to žádná velká věda. Na počátku jojo jen pustíme, tíhové pole zapracuje za nás a my se můžeme jen koukat, jak pěkně jede dolů. Cestou k nejnižšímu bodu (až na konec nitě) zároveň roste jeho kinetická energie na úkor potenciální – jak jojo klesá, zrychluje se.
Jakmile ale jojo změní směr a začne stoupat zpět, nevrátí se už na původní úroveň. Na vině jsou odporové síly (vzduchu, třecí síla nitě).
Vše ale můžeme napravit my, a to protipohybem prstu směrem nahoru. Díky tomu si můžeme hrát s jojem až do skonání světa.
Potřebný materiál:
• 2 CD, ze kterých už nepotřebujete data
• tenký provázek
• korkový špunt (ve tvaru válce, ne kuželu)
• tavná pistole / sekundové lepidlo
Postup:
Korkový špunt přilepíme ke středu cédéčka tavnou pistolí nebo tenkou vrstvou sekundového lepidla. Tento postup opakujeme i při lepení druhého cédéčka ke špuntu.
Nyní už zbývá jen krůček, navázat tenký provázek na korkový špunt. Volíme raději dvojitý uzel, abychom předešli neřízenému pádu našeho zbrusu nového joja na zem.
Možné vylepšení může přinést ještě dekorace vnějších stěn. Můžeme se libovolně kreativně vyžít, krásně se na nich vyjímají třeba různé spirály a optické klamy.
Když oko nestíhá
Při rychlém roztočení CD se nám zdánlivě míchají barvy a původní linie zcela mění svůj tvar. Barvy se nemíchají na kotoučích, tento vjem způsobuje náš mozek, který nestihne odlišit jednotlivé odstíny, ale vnímá všechny dohromady. Právě tímto způsobem fungují optické klamy. Oko snímá nějaký obrázek, ale mozek ho interpretuje jinak, než jak je opravdu zobrazen.
Zábavní vědecký park VIDA! v Brně
Nejdřív rozpoutat tornádo a ustát zemětřesení, pak se projet na kole po laně sedm metrů nad zemí, projít obřím srdcem, postavit magnetickou sochu, pokusit se zachránit lidský život, vyzkoušet trénink pilotů stíhaček a nakonec zmrazit vlastní stín. Neuvěřitelné? Ne, to je jen ukázka zážitků, které si můžete odnést ze zábavního vědeckého parku VIDA!, který najdete v bývalém pavilonu brněnského výstaviště. Každou neděli se navíc můžete těšit na speciální programy pro rodiny s dětmi. V březnu to jsou ukázky pokusů přímo v expozici nazvané „Cool Demonstrace“, které vám ukážou, co všechno jde dělat se starými cédéčky (např. CD vznášedlo nebo CD jojo). Díky pokusům také návštěvníci zjistí, jak funguje skládání barev, Maxwellovo kyvadlo nebo gyroskop.
Více o nedělních programech pro rodiny se dozvíte na: www.vida.cz/nedelniprogramy
VIDA! v číslech:
• 151 interaktivních exponátů na ploše 4600 m2
• 4 sekce (Planeta, Civilizace, Člověk a Mikrosvět) + Dětské science centrum
• více než 260 000 návštěvníků od otevření 1. prosince 2014
• 3 a půl hodiny je nejčastější doba, kterou tu návštěvníci stráví
• 600 milionů korun bylo potřeba na zbudování
VIDA! science centrum
Křížkovského 12, Brno
www.vida.cz