"Strava, kterou denně konzumují děti ve školních jídelnách, by měla patřit jednoznačně do kategorie vyvážených a zdraví prospěšných jídel a zdárný vývoj dětí podporovat. Chceme mít ucelená data o tom, zda tomu tak opravdu je, nebo zda bude potřeba standardy tohoto stravování nastavit lépe," řekl ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD).
Studie by podle hlavního hygienika ČR Vladimíra Valenty měla dát odpovědi na čtyři otázky: zda obědy ve školních jídelnách základních škol odpovídají žádoucímu přísunu 35 procent z denní výživové dávky a jak se na tomto poměru podílejí jednotlivé části oběda. Zkoumat se bude souvislost mezi počtem uvařených obědových porcí a jejich nutričním složením, a také to, do jaké míry má vliv na obsah soli v pokrmech používání instantních směsí.
Do studie se zapojí všechny kraje. Školní jídelny základních škol jsou vybírány náhodně. V každé vybrané jídelně budou odebírány vzorky obědů po dobu dvou měsíců. O sběr vzorků se postarají pracovníci krajských hygienických stanic, analýzu provede Státní zdravotní ústav.
"Při chemické analýze vzorků budeme využívat nejmodernější metody. Zaměříme se na přiměřený obsah vápníku, železa, draslíku, hořčíku a sodíku. Dále budeme zkoumat obsah tuku a škodlivých transmastných kyselin," uvedl vedoucí Centra zdraví, výživy a potravin SZÚ Jiří Ruprich.
Na financování projektu se podílejí ministerstvo zdravotnictví, SZÚ a Světová zdravotnická organizace. Přímé náklady na sběr dat se budou pohybovat kolem půl milionu korun. S kompletními výsledky studie bude veřejnost seznámena po jejím ukončení, vyhodnocení bude k dispozici koncem příštího roku.
zdroj: ČTK