Sobotka podle Zemana splnil jedinou jeho podmínku, a to aby zajistil pro vládu spolehlivou parlamentní většinu. Koalice má nyní ve dvousetčlenné Sněmovně 111 hlasů, silnější na začátku volebního období byla už jen koalice ODS, TOP 09 a VV.
Zemanovy výtky směřovaly hlavně ke kandidátům na ministry vnitra a průmyslu a obchodu Milanu Chovancovi a Janu Mládkovi (oba ČSSD). V Chovancově případě prezident hovořil o studiu na plzeňské právnické fakultě, známé z kauzy "rychlostudentů", v Mládkově pak o kandidátovi, jenž v minulosti nezískal bezpečnostní prověrku. U Jiřího Dienstbiera (ČSSD), který má být ministrem bez portfeje, vyjádřil Zeman pochyby kvůli tomu, že měl být adeptem na lídra sociální demokracie pro evropské volby. Zeman ale neřekl, že některého z nich ministrem nejmenuje.
Sobotka argumenty, s nimiž prezident přišel, nepokládá za tak závažné, aby vedly k úvahám o změně nominací. Prezidentovy výhrady podle něho taky nejsou takového rázu, aby některého z kandidátů odmítl. Zeman ale oznámil, že čas mezi jmenováním premiéra a vlády chce využít k diskusi o alternativách v obsazení kabinetu. Po večerní schůzce se Zemanem ale Sobotka prohlásil, že návrh personálního obsazení vlády měnit nechce, podle něj prezidentovy výtky nejsou tak závažné, aby znemožňovaly vznik kabinetu. Šéf ČSSD také podle očekávání dovezl na Hrad jeden ze čtyř originálů podepsané koaliční smlouvy.
Na výtky hned reagovali i Chovanec a Mládek. Chovanec uvedl, že ačkoli vedení fakulty potvrdilo, že jeho studium bylo v pořádku, po dobu výkonu veřejných funkcí neužívá titul. Mládek podle dřívějších informací nezískal od NBÚ prověrku v roce 2001. Dnes uvedl, že o ní žádal o čtyři roky později; úřad prý ale následně prověřování přerušil, protože Mládek už prověrku nepotřeboval.
Už dřív prezident vyjádřil výhrady ke kandidátovi hnutí ANO na ministra obrany Martinovi Stropnickému. Nepřímo je patrně zmínil i dnes, když mluvil o laickém vedení resortů, kterými protékají desítky miliard korun. Stropnický se ale za absolutního laika v oboru nepokládá a hnutí ANO za ním stojí. "Myslím, že prezidenta o našich kandidátech přesvědčíme," uvedl šéf hnutí Andrej Babiš.
Babiše, kandidáta na vicepremiéra a ministra financí, zmiňoval prezident s ohledem na čisté lustrační osvědčení, které nemá. Zeman věří, že Sněmovna v této souvislosti začne rychle projednávat novelu služebního zákona, což si dal jako podmínku pro jmenování kabinetu. Mimořádná schůze, na jejímž programu má být, by měla začít 21. ledna.
Prezident vztáhl odbornost kandidátů taky na publikační činnost, u některých prý nezaznamenal v odborných časopisech ani jeden článek. Podle pozorovatelů mohl mít na mysli například šéfa lidovců Pavla Bělobrádka, který má být vicepremiérem pro vědu a výzkum.
Lidovce ale prezident kritiky prakticky ušetřil. I když prý kandidáta na ministra zemědělství Mariana Jurečku (KDU-ČSL) pokládá za popletu kvůli jeho vyjádření k události známé jako prezidentova viróza, nemá k němu výhrady. "My máme své nominanty, ty jsme dali, nijak lustrováni zatím nebyli, takže uvidíme," poznamenal Bělobrádek.
Jmenovitě Zeman pochválil jen dva kandidáty na ministry, Antonína Prachaře mířícího na dopravu a Helenu Válkovou na spravedlnost (oba ANO). Prachař má podle Zemana dlouholetou zkušenost v oboru. Právničky Válkové si prý váží za to, že přispěla k odkrytí kauzy plzeňských práv.
Za odborníky Zeman dlouhodobě označuje současné ministry vlády Jiřího Rusnoka. Byli by užitečnými adepty na ministerské náměstky, řekl Zeman o ministrech, z nichž část kandidovala ve volbách za Stranu práv občanů - zemanovce, ale u voličů zcela propadli.
zdroj: ČTK